ADI MAX1928EUB18+T
ADI MAX1928EUB18+T
ADI MAX1928EUB18+T
Manufacturer No:
MAX1928EUB18+T
Manufacturer:
ADI
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
10 Terminals 2.6V MAX1928 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 800kHz~1.2MHz Tape & Reel (TR) 800mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
MAX1928EUB18+T Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
  • YES
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2002
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Type
  • Parameter
  • Number of Terminations
  • 10
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • CAN ALSO OPERATE IN PFM MODE
  • Subcategory
  • Switching Regulator or Controllers
  • Technology
  • BICMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
MAX1928EUB18+T Overview
There is an optimized performance in this voltage regulator because it utilizes the Tape & Reel (TR) package. This harley voltage regulator has 10 terminations. This regulator voltage is equipped with a type of analog integrated circuit that is called a SWITCHING REGULATOR voltage regulator. Due to DC DC switching regulator's space saving design, this voltage regulator is available in a 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. In this case, DC DC switching regulator has 1 outputs configured to it. DC DC switching regulators like this one generate Fixed outputs on their output pins to handle the power management. This switching regulator is designed to fit the Surface Mount mounting system. Operating at -40°C~85°C TA is the recommended temperature for adjusting voltage regulator's operation. A DC-DC switching regulator of this type operates at a switching frequency of 800kHz~1.2MHz. There is no dc to dc voltage regulator's minimum input voltage requirement for this regulator. The adjusting voltage regulator's output voltage (Min/Fixed) is 1.8V. As a result of the 800mA output current, voltage regulator offers maximum flexibility in design. 5.5V volts is DC DC switching regulator's maximum input voltage. Its 260 peak reflow temperature makes this regulator essentially indestructible. An input voltage of 3.6V is required for switching regulator operation. DC DC switching regulator is part of the Switching Regulator or Controllers subcategory and can be found in the Switching Regulator or Controllers category. DC/DC regulators of this type are part of the MAX1928 family of voltage regulator 12vs. CAN ALSO OPERATE IN PFM MODE-switching regulators provide efficiency and stability.