ADI MAX1928EUB18+
ADI MAX1928EUB18+
ADI MAX1928EUB18+
Manufacturer No:
MAX1928EUB18+
Manufacturer:
ADI
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
10 Terminals 2.6V 10-Pin MAX1928 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 800kHz~1.2MHz Tube 800mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
MAX1928EUB18+ Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 6 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 10
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tube
  • Published
  • 2002
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Type
  • Parameter
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 10
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • CAN ALSO OPERATE IN PFM MODE
  • Subcategory
  • Switching Regulator or Controllers
  • Technology
  • BICMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
MAX1928EUB18+ Overview
It is designed to provide optimal performance by utilizing the Tube package. There are 10 terminations in this harley voltage regulator. As this regulator voltage is equipped with an analog IC of the type SWITCHING REGULATOR, it is a SWITCHING REGULATOR-type voltage regulator. For space-saving purposes, this voltage regulator is available in the 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. A total of 1 outputs are configured in this voltage regulator. On the output pins of this DC DC switching regulator, there is a Fixed output generated. Surface Mount-mount switching regulator. -40°C~85°C TA should be the operating temperature when voltage regulator is operating. Voltage regulator's switching frequency reaches 800kHz~1.2MHz. The voltage regulator can be operated with a voltage as low as 2.6V as an input voltage. According to the table below, DC DC switching regulator's output voltage (Min/Fixed) is equal to 1.8V. DC DC switching regulator's 800mA output current allows for maximum design flexibility. With its peak reflow temperature of 260, this voltage regulator is essentially indestructible. To meet the operation requirements, voltage regulator is designed to provide 3.6V as the nominal input voltage. The regulator voltage is included in the Switching Regulator or Controllers subcategory of voltage regulators. In this case, the DC/DC regulator belongs to the family MAX1928. Voltage can be produced at 1.5V volts by voltage regulator. The switching regulator operation of the system is controlled by 10 pins. An input voltage of 5.5V is used to operate this harley voltage regulator. Switching regulators with CAN ALSO OPERATE IN PFM MODE features are highly efficient and stable.
MAX1928EUB18+ Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
10 pins
Operating supply voltage of 5.5V