ADI MAX1595ETC33+T
ADI MAX1595ETC33+T
ADI MAX1595ETC33+T
Manufacturer No:
MAX1595ETC33+T
Manufacturer:
ADI
Package:
12-WQFN Exposed Pad
Description:
12 Terminals 1.8V 12-Pin MAX1595 DC DC Voltage Regulator 1 Outputs 1MHz Tape & Reel (TR) 125mA 12-WQFN Exposed Pad
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
MAX1595ETC33+T Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 6 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 12-WQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
  • 12
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2011
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Type
  • Parameter
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 12
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
  • Switching Regulator or Controllers
  • Max Power Dissipation
  • 1.9512W
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
Download datasheets and manufacturer documentation for ADI MAX1595ETC33+T.
MAX1595ETC33+T Overview
This harley voltage regulator utilizes the Tape & Reel (TR) package for optimized performance. There are 12 terminations in this voltage regulator. This harley voltage regulator is available in the 12-WQFN Exposed Pad package for the purpose of space saving. DC DC switching regulator is configured with 1 outputs. This DC DC switching regulator generates Fixed output on its output pins. This voltage regulator 12v fits the Surface Mount mounting. When operating, adjusting voltage regulator's operating temperature should be kept at -40°C~85°C TA. The switching frequency of this DC-DC switching regulator reaches 1MHz. This voltage regulator is able to operate with the minimal input voltage of 1.8V. The output current of 125mA makes dc to dc voltage regulator feature maximum design flexibility. The peak reflow temperature of this regulator amounts to 260 to be essentially indestructible. This voltage regulator is included in the Switching Regulator or Controllers subcategory. This DC/DC regulator belongs to the MAX1595 family. The adjusting voltage regulator's output voltage is maintain at 3.3V. 12 pins are used for switching regulator operation. Adjusting voltage regulator reliable performance is ensured based on the minimal supply voltage of 1.8V V. DC DC switching regulator can operate from a maximum supply voltage of 5.5V.
MAX1595ETC33+T Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
12 pins