ADI MAX1595ETC33+
ADI MAX1595ETC33+
ADI MAX1595ETC33+
Manufacturer No:
MAX1595ETC33+
Package:
12-WQFN Exposed Pad
Description:
12 Terminals 1.8V MAX1595 DC DC Voltage Regulator SWITCHED CAPACITOR REGULATOR 1 Outputs 1MHz Tube 125mA 12-WQFN Exposed Pad
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
MAX1595ETC33+ Information
  • Package / Case
  • 12-WQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tube
  • Published
  • 2011
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
  • 12
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
  • Switching Regulator or Controllers
  • Max Power Dissipation
  • 1.9512W
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Pitch
  • 0.8mm
  • Base Part Number
  • MAX1595
Download datasheets and manufacturer documentation for ADI MAX1595ETC33+.
MAX1595ETC33+ Overview
It is designed to provide optimal performance by utilizing the Tube package. There are 12 terminations in this harley voltage regulator. As this regulator voltage is equipped with an analog IC of the type SWITCHED CAPACITOR REGULATOR, it is a SWITCHED CAPACITOR REGULATOR-type voltage regulator. For space-saving purposes, this voltage regulator is available in the 12-WQFN Exposed Pad package. A total of 1 outputs are configured in this voltage regulator. On the output pins of this DC DC switching regulator, there is a Fixed output generated. Surface Mount-mount switching regulator. -40°C~85°C TA should be the operating temperature when voltage regulator is operating. Voltage regulator's switching frequency reaches 1MHz. The voltage regulator can be operated with a voltage as low as 1.8V as an input voltage. According to the table below, DC DC switching regulator's output voltage (Min/Fixed) is equal to 3.3V. DC DC switching regulator's 125mA output current allows for maximum design flexibility. To meet the operation requirements, voltage regulator is designed to provide 2V as the nominal input voltage. The regulator voltage is included in the Switching Regulator or Controllers subcategory of voltage regulators. In this case, the DC/DC regulator belongs to the family MAX1595. Voltage can be produced at 3.33V volts by voltage regulator. By requiring a minimum voltage of 1.8VV, adjusting voltage regulator reliable performance is guaranteed. The maximum supply voltage for the voltage regulator 12v is 5.5V, so DC DC switching regulator can operate with a maximum voltage of 5.5V.