ADI MAX15007AASA+
ADI MAX15007AASA+
ADI MAX15007AASA+
Manufacturer No:
MAX15007AASA+
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Description:
Enable Fixed Tin MAX15007 PMIC 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
MAX15007AASA+ Information
  • 6 Weeks
  • Contact Plating
  • Tin
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 8
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C TA
  • Packaging
  • Tube
  • Published
  • 2005
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
  • 8
  • Termination
  • SMD/SMT
  • Subcategory
  • Other Regulators
  • Max Power Dissipation
  • 1.86W
  • Technology
  • BICMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
MAX15007AASA+ Overview
Deliveries are in Tube cases. The package is in a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad case. Basically, the voltage regulator chip is made up of 8 terminations. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of -40°C~125°C TA degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. The total number of pins in the regulator is 8. This IC regulator has a total of 1 outputs, which ensures a rapid, adequate performance when in use. There is a voltage dropout of 10 volts for this IC regulator. Several pins on the chip are 8-shaped. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number MAX15007. An example of this type of component would be a Other Regulators component. The maximal output current reaches 50mA to meet the operating requirements. It operates in the 10μA Quiescent Current state. The top supply voltage can be set to 40V volts.
MAX15007AASA+ Features
300mV dropout voltage