ADI MAX15006CATT/V+T
ADI MAX15006CATT/V+T
ADI MAX15006CATT/V+T
Manufacturer No:
MAX15006CATT/V+T
Manufacturer:
ADI
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Description:
Adjustable 0.95mm MAX15006 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 6-WDFN Exposed Pad
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
MAX15006CATT/V+T Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 6 Weeks
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 6-WDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
  • YES
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C TA
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • Automotive, AEC-Q100
  • Published
  • 2012
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Part Status
  • Active
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 6
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
  • Other Regulators
  • Packing Method
  • TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
  • 1.904W
  • Technology
  • BICMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Number of Functions
  • 1
Download datasheets and manufacturer documentation for ADI MAX15006CATT/V+T.
MAX15006CATT/V+T Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a 6-WDFN Exposed Pad case. On the regulater IC chip, there are a total of 6 terminations. Output type Adjustable. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of -40°C~125°C TA degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. In terms of its current output, it is able to supply 50mA. In order to deliver prompt, sufficient and reliable performance, this regulator IC has 1 outputs in total. A dropout voltage of 10 volts can be obtained from this voltage regulator IC. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number MAX15006. An example of such a component would be this Other Regulators component. As you can see from the picture, the regulator IC is packed in a certain way. This model is a part of the Automotive, AEC-Q100 Series and is of high quality.
MAX15006CATT/V+T Features
300mV dropout voltage