ADI MAX15006CASA+T
ADI MAX15006CASA+T
ADI MAX15006CASA+T
Manufacturer No:
MAX15006CASA+T
Manufacturer:
ADI
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Description:
Adjustable PMIC 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
MAX15006CASA+T Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 8
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C TA
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 8
  • Type
  • Parameter
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Subcategory
  • Other Regulators
  • Packing Method
  • TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
  • 1.86W
  • Technology
  • BICMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Number of Functions
  • 1
  • Current - Supply (Max)
  • 150μA
  • Number of Outputs
  • 1
Download datasheets and manufacturer documentation for ADI MAX15006CASA+T.
MAX15006CASA+T Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad case is used for packaging. As you can see, the IC chip has 8 terminations. Regulator IC chip's output type is Adjustable. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~125°C TA degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. It has 1 outputs to ensure that the performance of this regulator is prompt and sufficient. 8 pins are on the chip. The component shown here is a typical Other Regulators component. There is a way of packing the regulator that is called TAPE AND REEL. To meet operation requirements, the voltage regulator IC has a maximum output current of 50mA.