ADI MAX15006CASA+
ADI MAX15006CASA+
ADI MAX15006CASA+
Manufacturer No:
MAX15006CASA+
Manufacturer:
ADI
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Description:
Adjustable PMIC 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
MAX15006CASA+ Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 8
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C TA
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 8
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Type
  • Parameter
  • Subcategory
  • Other Regulators
  • Max Power Dissipation
  • 1.86W
  • Technology
  • BICMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Number of Functions
  • 1
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
  • 150μA
  • Number of Outputs
  • 1
  • Voltage - Input (Max)
  • 40V
Download datasheets and manufacturer documentation for ADI MAX15006CASA+.
MAX15006CASA+ Overview
In order to package the IC voltage regulator, a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad case is used. On the Voltage regulator IC, there are 8 terminations that can be connected. This IC Regulator has a type of output called Adjustable. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~125°C TA degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. As you can see, the regulator IC has a total of 8 pins. The regulator has a total of 1 outputs to make sure that it delivers prompt, sufficient outputs. Depending on the chip, 8 pins may be available. As you can see, this regulator IC represents a typical Other Regulators component. There is a maximum output current of 50mA for this regulator to meet the operational requirements.