Microchip M7AFS600-1FGG256I
Manufacturer No:
M7AFS600-1FGG256I
Manufacturer:
Package:
256-LBGA
Description:
1.5V V FPGAs Fusion® Series 256-LBGA 256
M7AFS600-1FGG256I Information
- Type
- Parameter
- Lifecycle Status
- IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
- Factory Lead Time
- 17 Weeks
- Mount
- Surface Mount
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 256-LBGA
- Number of Pins
- 256
- Weight
- 400.011771mg
- Operating Temperature
- -40°C~85°C TA
- Packaging
- Tray
- Series
- Fusion®
- Type
- Parameter
- JESD-609 Code
- e1
- Part Status
- Active
- Moisture Sensitivity Level (MSL)
- 3 (168 Hours)
- Number of Terminations
- 256
- Terminal Finish
- Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
- Technology
- CMOS
- Voltage - Supply
- 1.425V~1.575V
- Terminal Position
- BOTTOM
- Terminal Form
- BALL
- Peak Reflow Temperature (Cel)
- 260
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip M7AFS600-1FGG256I.
M7AFS600-1FGG256I Overview
There are two packages that contain fpga chips: 256-LBGA package and X package. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. Having 119 I/Os makes data transfers more coherent. The supply voltage is 1.5V volts. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. The supply voltage of the device is 1.425V~1.575V , at which it runs. The Fusion® series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Fusion® family of FPGAs. When operating the machine, it is important to keep the temperature within -40°C~85°C TA range. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. In total, it has 256 terminations on each end. A device like this one offers 110592 RAM bits, which is a considerable amount of memory. In order to find related parts, use the part number M7AFS600 as a base. This FPGA module has a RAM si13.5kBe of 13.5kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. In this case, there are 256 pins on the board. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. The 1.5V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. The building block that forms the basis of the system contains 600000 gates. The data is stored and transferred using 13824 registers that are used for this purpose. As far as the speed of this FPGA is concerned, it can get up to 1.28205GHz.