Rochester M5M51008DVP-70HIBT
Rochester M5M51008DVP-70HIBT
Rochester M5M51008DVP-70HIBT
Manufacturer No:
M5M51008DVP-70HIBT
Manufacturer:
Rochester
Package:
32-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
Description:
Memory IC
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
M5M51008DVP-70HIBT Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
  • 32-TSOP (8x20)
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Technology
  • SRAM
  • Voltage - Supply
  • 4.5V~5.5V
  • Memory Size
  • 1Mb 128K x 8
  • Type
  • Parameter
  • Memory Type
  • Volatile
  • Access Time
  • 70ns
  • Memory Format
  • SRAM
  • Memory Interface
  • Parallel
  • Write Cycle Time - Word, Page
  • 70ns
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Rochester M5M51008DVP-70HIBT.
M5M51008DVP-70HIBT Overview
As far as its memory type goes, it falls into the Volatile category. You can get memory ics in a Tape & Reel (TR) case. 32-TFSOP (0.724, 18.40mm Width) case encloses it. There is 1Mb 128K x 8 of memory on the chip. The device uses a mainstream SRAM-format memory. Suitable for use in a wide range of demanding applications, this device offers an extended operating temperature range of -40°C~85°C TA. There is a voltage range of 4.5V~5.5V for the supply voltage. It is recommended that the mounting type be Surface Mount.
M5M51008DVP-70HIBT Features
Package / Case: 32-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)