ST M48T35Y-70MH1F
ST M48T35Y-70MH1F
ST M48T35Y-70MH1F
Manufacturer No:
M48T35Y-70MH1F
Manufacturer:
ST
Package:
0.330 INCH, SNAPHAT, ROHS COMPLIANT, PLASTIC, SOH-28
Description:
5 V, 256 Kbit (32 Kb x 8) TIMEKEEPER® SRAM
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
M48T35Y-70MH1F Information
  • Type
  • Parameter
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Part Life Cycle Code
  • Active
  • Ihs Manufacturer
  • STMICROELECTRONICS
  • Part Package Code
  • SOIC
  • Package Description
  • Pin Count
  • 28
  • Reach Compliance Code
  • not_compliant
  • ECCN Code
  • EAR99
  • HTS Code
  • Factory Lead Time
  • 17 Weeks, 5 Days
  • Type
  • Parameter
  • Samacsys Manufacturer
  • STMicroelectronics
  • Memory IC Type
  • STANDARD SRAM
Download datasheets and manufacturer documentation for ST M48T35Y-70MH1F.
M48T35Y-70MH1F Overview
28-SOP (0.350, 8.89mm Width) with SNAPHAT Sockets contains real time clocks.A Tape & Reel (TR) package is used to package time clock.Its supply voltage is 4.5V~5.5V.It is a Clock/Calendar type electrical real time clock.A part of this electronic RTC module is mounted in the way of Surface Mount.Electronic time clocks should be 0°C~70°C degrees Celsius during operation.Electronic time clocks are possible to guarantee Leap Year when operating.Transmission lines can be terminated with 28 terminations, which means that the RTC module that terminates the line matches its characteristic impedance.In this RTC real time clock, there is a voltage of 5V supplied to it.28 pins are present on it.M48T35 are RTC s family.Timers or RTCs includes this component as part of its contents.A memory of 250kB is embedded into the RTC times for storing programs and data.There is a mounting type of Surface Mount for this RTC module.The power supply is 5V.With 28 pins, it is equipped.Maintaining a voltage of 5V will result in high efficiency.In the Timekeeper® series, it is a type of real time clock.Frequency 70GHz can be achieved.
M48T35Y-70MH1F Features
28-SOP (0.350, 8.89mm Width) with SNAPHAT Sockets package
28 terminations
28 pin count
5V power supplies
Be maintained at 5V for high efficiency.