MICRON M25P16-VMF6P
MICRON M25P16-VMF6P
MICRON M25P16-VMF6P
Manufacturer No:
M25P16-VMF6P
Manufacturer:
MICRON
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
16 Pin Memory IC M25P16 16 Mb kb 10.3mm mm 8mA mA 8b b
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
M25P16-VMF6P Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 16
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tube
  • Published
  • 2007
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Type
  • Parameter
  • Number of Terminations
  • 16
  • Termination
  • SMD/SMT
  • ECCN Code
  • EAR99
  • HTS Code
  • Technology
  • FLASH - NOR
  • Voltage - Supply
  • 2.7V~3.6V
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 1
  • Supply Voltage
  • 3V
Download datasheets and manufacturer documentation for MICRON M25P16-VMF6P.
M25P16-VMF6P Overview
Non-Volatile is the type of memory it has. There is a Tube case available. The 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case contains it. The chip has an 16Mb 2M x 8 memory. This device uses a FLASH-format memory, which is of mainstream design. A wide operating temperature range makes this device ideal for a variety of demanding applications. A voltage of 2.7V~3.6V can be supplied to memory ics. Its recommended mounting type is Surface Mount. The chip has 16 terminations. For a comprehensive working procedure, this part supports as many as 1 functions. In order to operate this memory device, it must be supplied with 3V of power. It is important to note that the memory has a clock frequency rotation within the range of 75MHz. Similar parts are frequently selected using M25P16, the device's base part number. The memory device is enclosed in a package with an 16-pin connector. There are 16 pins on this memory device, which indicates it has 16 memory locations in it. A voltage of 3.3V is noted as the operating supply voltage for this memory. In terms of its nominal supply current, this memory component is rated at 8mA. Data is carried and transferred to the CPU by the SPI-type serial bus this memory integrates with. In terms of voltage, the chip performs well under a voltage of 2.7V volts.
M25P16-VMF6P Features
Package / Case: 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
16 Pins
Operating Supply Voltage:3.3V