Renesas M2004-02-400.0000T
Renesas M2004-02-400.0000T
Renesas M2004-02-400.0000T
Manufacturer No:
M2004-02-400.0000T
Manufacturer:
Renesas
Package:
CLCC
Description:
400MHz Clock Generators 36 Pins CLCC Tape & Reel (TR)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
M2004-02-400.0000T Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • CLCC
  • Number of Pins
  • 36
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
  • yes
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Pin Count
  • 36
  • Number of Circuits
  • 1
  • Frequency (Max)
  • 400MHz
  • Type
  • Parameter
  • Input
  • LVTTL
  • PLL
  • Yes
  • Telecom IC Type
  • ATM/SONET/SDH SUPPORT CIRCUIT
  • Length
  • 9mm
  • Width
  • 9mm
  • Thickness
  • 2.8mm
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Lead Free
  • Lead Free
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas M2004-02-400.0000T.
M2004-02-400.0000T Overview
In order to package it as a clock IC, the Tape & Reel (TR) package is used. A Clock PLL is included with the CLCC package. As the Clock PLL's input, LVTTL is designed to be used in order to generate the clock signal. It is possible to access the full performance of the electrical part by implementing 1 circuits. It provides a maximum frequency of 400MHz. It is a 36-bit IC that is designed for microprocessors specifically. The clock PLL has 36 pins that are available. A frequency generator with 0°C operations has an impressive low-temperature performance. At a temperature of 70°C, the clock generator ic can operate with attenuated performance. An ATM/SONET/SDH SUPPORT CIRCUIT-telecom clock generator with hitless switching, holdover, and jitter control.