Microchip M1AGL1000V2-CSG281I
Microchip M1AGL1000V2-CSG281I
Microchip M1AGL1000V2-CSG281I
Manufacturer No:
M1AGL1000V2-CSG281I
Manufacturer:
Microchip
Package:
TFBGA
Description:
1.05mm mm FPGAs TFBGA 0.5mm mm 281
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
M1AGL1000V2-CSG281I Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • TFBGA
  • Number of Pins
  • 281
  • JESD-609 Code
  • e1
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 281
  • Terminal Finish
  • TIN SILVER COPPER
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Subcategory
  • Field Programmable Gate Arrays
  • Type
  • Parameter
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Supply Voltage
  • 1.2V
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 30
  • Number of Outputs
  • 215
  • Qualification Status
  • Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
  • 1.575V
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip M1AGL1000V2-CSG281I.
M1AGL1000V2-CSG281I Overview
A TFBGA package contains it, and it is available for download. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Its 215 I/Os help it transfer data more efficiently. A fundamental building block contains 24576 logic elements or cells. Power is provided by a 1.2V-volt supply. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. During the installation of this device, 215 outputs were incorporated. In total, there are a total of 281 terminations on fpga chips. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. This cable has 281 pins and is designed to connect to a computer. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. Power is supplied to the device by a 1.2/1.5V battery. A maximum operating temperature of 85°C can be reached by this module. Over -40°C should be the operating temperature. 1e+06 gates make up the basic block of its construction. Most commonly, this device makes use of an oscillating crystal frequency of 108MHz to operate. In order to keep this FPGA from malfunctioning, the supply voltage should be greater than 1.14V. There are 1000000 equivalent gates in the FPGA that implement the design.
M1AGL1000V2-CSG281I Features
215 I/Os
281 LABs/CLBs
85°C gates