ADI LTC3900ES8#TRPBF
ADI LTC3900ES8#TRPBF
ADI LTC3900ES8#TRPBF
Manufacturer No:
LTC3900ES8#TRPBF
Manufacturer:
ADI
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
Surface Mount Tape & Reel (TR) Active EAR99 Gate Drivers ICs Inverting, Non-Inverting 2 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) LTC3900 Low-Side
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Wed, May 13 - Thu, May 14, 2026
LTC3900ES8#TRPBF Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Factory Lead Time
  • 8 Weeks
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 8
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C TJ
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2011
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Type
  • Parameter
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 8
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
  • Switching Regulator or Controllers
  • Technology
  • CMOS
  • Voltage - Supply
  • 4.5V~11V
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
Download datasheets and manufacturer documentation for ADI LTC3900ES8#TRPBF.
LTC3900ES8#TRPBF Overview
A higher degree of flexibility is achieved by adopting its 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.Tape & Reel (TR) represents the packaging method.This device is equipped with 2 drivers for its configuration.Ideally, it should be mounted in the direction of Surface Mount.In the absence of a power supply voltage of 4.5V~11V V, it is able to demonstrate its superiority.There is a gate type of N-Channel MOSFET in this design.For this device, the temperature range is -40°C~125°C TJ.The input type for this program is Inverting, Non-Inverting.It's configured with 8 terminations.There are numerous related parts listed under its base part number LTC3900.There are 8 pins available in the device.There is a maximum output current of 2A that can be achieved.Mosfet driver includes a number of useful electronic components in Mosfet drivers subcategory of Switching Regulator or Controllers.A board with 8 component pins is available.In terms of its basis, there are 1 outputs integrated.A voltage of 5V should be set for the operating supply voltage.Mosfet driver ic uses SWITCHING CONTROLLER as Mosfet driver ics analog integrated circuMosfet driver ic.
LTC3900ES8#TRPBF Features
Embedded in the Tape & Reel (TR) package
2 drivers
Employing a gate type of N-Channel MOSFET
8 pins