ADI LT1506CR-SYNC#PBF
ADI LT1506CR-SYNC#PBF
ADI LT1506CR-SYNC#PBF
Manufacturer No:
LT1506CR-SYNC#PBF
Package:
TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Description:
7 Terminals 4V 7-Pin LT1506 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 500kHz Tube 4.5A TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
LT1506CR-SYNC#PBF Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Factory Lead Time
  • 16 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 7
  • Operating Temperature
  • 0°C~125°C TJ
  • Packaging
  • Tube
  • Published
  • 2000
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Type
  • Parameter
  • Part Status
  • Active
  • Number of Terminations
  • 7
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Subcategory
  • Switching Regulator or Controllers
  • Technology
  • BIPOLAR
  • Terminal Position
  • SINGLE
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
LT1506CR-SYNC#PBF Overview
It uses the Tube package in order to optimize the performance of this voltage regulator. During the development of this harley voltage regulator, 7 terminations were made. A SWITCHING REGULATOR type of analog IC is equipped with this regulator voltage, which is the type of analog IC that is used in it. The harley voltage regulator is available as a TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA package to save space. The voltage regulator is configured with 1 outputs. As you can see, this DC DC switching regulator generates Adjustable output on its output pins. A Surface Mount mounting is required for this switching regulator. Voltage regulators should be operated at 0°C~125°C TJ temperature while operating. DC-DC switching regulators reach 500kHz switching frequencies. Despite its low input voltage, this voltage regulator can operate. In this adjusting voltage regulator, the output voltage (Min/Fixed) equates to 2.42V. Featuring a 4.5A output current, dc to dc voltage regulator offers maximum design flexibility. There is a voltage regulator maximum input voltage of 15V. This voltage regulator's peak reflow temperature is so high as to make it virtually indestructible. For operation, voltage regulator provides a nominal input voltage of 5V. The regulator voltage that you are looking at belongs to the subcategory Switching Regulator or Controllers. There is a DC/DC regulator in this family that belongs to the LT1506 family. To operate the voltage regulator 12v, 7 pins are required. By using 13.95V as the maximum output voltage, adjusting voltage regulator is easy to operate.
LT1506CR-SYNC#PBF Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
7 pins