ADI LT1461CIS8-3.3#PBF
ADI LT1461CIS8-3.3#PBF
ADI LT1461CIS8-3.3#PBF
Manufacturer No:
LT1461CIS8-3.3#PBF
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
-40°C~85°C TA Fixed 1.27mm PMIC LT1461 5.8V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
LT1461CIS8-3.3#PBF Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Factory Lead Time
  • 8 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
  • 8
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tube
  • Tolerance
  • ±0.08%
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Type
  • Parameter
  • Part Status
  • Active
  • Number of Terminations
  • 8
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Temperature Coefficient
  • 12ppm/°C
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
  • Voltage References
  • Technology
  • BIPOLAR
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
Download datasheets and manufacturer documentation for ADI LT1461CIS8-3.3#PBF.
LT1461CIS8-3.3#PBF Overview
A handy package called 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) is used.It is used as a voltage reference and is controlled by Series.The handy Tube variable is used in this program.The 8 terminations have a variety of functions.A precise voltage reference must have a tolerance of ±0.08%.The reference voltage is coupled to an analog IC THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE.On the basis of the test statistics, 3.3V voltage is output.The output of 1 is sufficient.Input is taken from a Fixed form.8 pins are included in the voltage reference ic.Temperatures should not rise above 260 during reflow soldering.The voltage reference ic has 8 pins that are settled.For PCB designs that require high precision, Surface Mount is available.Working within -40°C~85°C TA is my area of expertise.Devices of type Voltage References are used in a wide variety of applications.By searching "LT1461, you can find more relevant parts.For Surface Mount applications, the reference voltage is appropriate.In this case, you cannot expect the voltage reference ic to output more current than 100mA.A maximum voltage of 3.3V is generated by it.Its lowest voltage output is 3.3V.Since the voltage reference ic has a maximum input voltage of 20V, users should limit their voltage accordingly.There is a requirement for a 5.8V supply voltage.A 3.8V~20V voltage input is common with the voltage reference ic.Idling uses 50?A.There is 70?A current supplied to it.
LT1461CIS8-3.3#PBF Features
±0.08% Tolerance
THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE Analog IC
Peak Reflow Temperature: 260
Max Output Voltage: 20V
LT1461CIS8-3.3#PBF Applications
There are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LT1461CIS8-3.3#PBF Voltage Reference applications.
  • Suitable for use with a wide range of video RAMDACs
  • Smart industrial transmitters
  • PCMCIA cards
  • Automotive
  • 3 V/5 V, 8-bit to 12-bit data converters