ADI LT1460KCS3-3.3#TRMPBF
ADI LT1460KCS3-3.3#TRMPBF
ADI LT1460KCS3-3.3#TRMPBF
Manufacturer No:
LT1460KCS3-3.3#TRMPBF
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
0°C~70°C TA Fixed 0.96mm PMIC LT1460 1 Channel 5.8V TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
LT1460KCS3-3.3#TRMPBF Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Factory Lead Time
  • 8 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
  • 3
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C TA
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
  • ±0.5%
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Type
  • Parameter
  • Part Status
  • Active
  • Number of Terminations
  • 3
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Temperature Coefficient
  • 50ppm/°C
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
  • Voltage References
  • Technology
  • BIPOLAR
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
Download datasheets and manufacturer documentation for ADI LT1460KCS3-3.3#TRMPBF.
LT1460KCS3-3.3#TRMPBF Overview
A handy package called TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 is used.It is used as a voltage reference and is controlled by Series.The handy Tape & Reel (TR) variable is used in this program.The 3 terminations have a variety of functions.A precise voltage reference must have a tolerance of ±0.5%.The reference voltage is coupled to an analog IC THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE.On the basis of the test statistics, 3.3V voltage is output.The output of 1 is sufficient.Input is taken from a Fixed form.3 pins are included in the voltage reference ic.Temperatures should not rise above 260 during reflow soldering.The voltage reference ic has 3 pins that are settled.For PCB designs that require high precision, Surface Mount is available.Working within 0°C~70°C TA is my area of expertise.Devices of type Voltage References are used in a wide variety of applications.By searching "LT1460, you can find more relevant parts.40mA input applications can use the reference voltage.For Surface Mount applications, the reference voltage is appropriate.High-quality communication can be achieved through 1 channels.A maximum voltage of 3.3V is generated by it.Its lowest voltage output is 3.3V.There is a requirement for a 5.8V supply voltage.Supplying it with 4.2V volts is the minimum voltage required.A 4.2V~20V voltage input is common with the voltage reference ic.Idling uses 180?A.There is 220?A current supplied to it.
LT1460KCS3-3.3#TRMPBF Features
±0.5% Tolerance
THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE Analog IC
Peak Reflow Temperature: 260
Channel Number: 1
LT1460KCS3-3.3#TRMPBF Applications
There are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LT1460KCS3-3.3#TRMPBF Voltage Reference applications.
  • Suitable for use with a wide range of video RAMDACs
  • Smart industrial transmitters
  • PCMCIA cards
  • Automotive
  • 3 V/5 V, 8-bit to 12-bit data converters