ADI LT1004CZ-1.2
ADI LT1004CZ-1.2
ADI LT1004CZ-1.2
Manufacturer No:
LT1004CZ-1.2
Manufacturer:
ADI
Package:
TO-92
Description:
PMIC 1 Channel TO-92
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
LT1004CZ-1.2 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Through Hole
  • Package / Case
  • TO-92
  • Number of Pins
  • 3
  • Tolerance
  • 0.3%
  • Temperature Coefficient
  • 20 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Number of Channels
  • 1
  • Current - Output
  • 10mA
  • Max Output Voltage
  • 1.235V
  • Type
  • Parameter
  • Voltage - Output
  • 1.2V
  • Max Input Voltage
  • 40V
  • Reference Type
  • Shunt
  • Current - Cathode
  • 10?A
  • Height
  • 4.57mm
  • Length
  • 4.57mm
  • Width
  • 3.56mm
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Lead Free
  • Contains Lead
Download datasheets and manufacturer documentation for ADI LT1004CZ-1.2.
LT1004CZ-1.2 Overview
The reference voltage makes use of the handy TO-92 package.This part is used as a voltage reference and has a Shunt control.Tolerance of 0.3% for precise voltage measurements.The voltage reference ic has settled 3 pins.Inputs of 10mA are compatible with the reference voltage.The application is suitable for Through Hole.Currently, there are 1 high-quality communication channels available.In terms of maximum output voltage, it is equal to 1.235V.Cathode currents should generally be equal to 10?A.Users should constrain the voltage correspondingly since the part can only accept 40V input voltage.It should operate at a temperature 70°C higher than 70°C.Temperatures as low as 0°C can be tolerated by it.Voltage is output at 1.2V.
LT1004CZ-1.2 Features
0.3% Tolerance
Channel Number: 1
Max Output Voltage: 40V
LT1004CZ-1.2 Applications
There are a lot of Analog Devices, Inc.
LT1004CZ-1.2 Voltage Reference applications.
  • Smart industrial transmitters
  • PCMCIA cards
  • Automotive
  • 3 V/5 V, 8-bit to 12-bit data converters