NXP LPC11E11FHN33/101,
NXP LPC11E11FHN33/101,
NXP LPC11E11FHN33/101,
Manufacturer No:
LPC11E11FHN33/101,
Manufacturer:
NXP
Package:
32-VQFN Exposed Pad
Description:
8KB 8K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0 32-Bit Microcontroller LPC11Exx Series LPC11E 3.3V 32-VQFN Exposed Pad
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
LPC11E11FHN33/101, Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 16 Weeks
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 32-VQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
  • YES
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • LPC11Exx
  • Published
  • 2010
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Type
  • Parameter
  • Number of Terminations
  • 33
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Microcontrollers
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • NO LEAD
  • Supply Voltage
  • 3.3V
  • Terminal Pitch
  • 0.65mm
  • Base Part Number
  • LPC11E
  • Pin Count
  • 33
Download datasheets and manufacturer documentation for NXP LPC11E11FHN33/101,.
LPC11E11FHN33/101, Overview
A 32-VQFN Exposed Pad package is included. In total, it has 28 inputs and outputs. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. Powered by the 32-Bit core, it offers a wide range of capabilities. The type of memory that the program uses is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. LPC11Exx series components belong to this electrical component. Its program memory size is 8KB 8K x 8. There is a ARM® Cortex®-M0 Core Processor inside MCU that provides this device with its power. MICROCONTROLLER, RISC uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. Microcontroller is known that the chip has 33 terminations in total. The part works on a 32-bit basis. An output voltage of 3.3V volts is available for this Microcontroller chip. The Microcontroller chip has NO DMA channels. LPC11E is the base part number that you can use to find alternatives. In order for the device to work with the motor, it utilizes the PWM channel NO. A total of 33 pins are present. Devices based on the CORTEX-M0 series of CPUs are embedded in the device. In order for it to function, it needs to have a clock frequency of 25MHz.