TI LP5990TM-2.8/NOPB
TI LP5990TM-2.8/NOPB
TI LP5990TM-2.8/NOPB
Manufacturer No:
LP5990TM-2.8/NOPB
Manufacturer:
TI
Package:
4-WFBGA, DSBGA
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 200MA 4-DSBGA.Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 4-DSBGA
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Wed, May 13 - Thu, May 14, 2026
LP5990TM-2.8/NOPB Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Integrated Circuits (ICs)
  • Manufacturer
  • Texas Instruments
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 12 Weeks
  • Control Features
  • Enable
  • Current - Output
  • 200mA
  • Current - Quiescent (Iq)
  • 75 µA
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Number of Regulators
  • 1
  • Type
  • Parameter
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 85°C
  • Output Configuration
  • Positive
  • Output Type
  • Fixed
  • PSRR
  • 55dB (10kHz)
  • Package / Case
  • 4-WFBGA, DSBGA
  • Protection Features
  • Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Supplier Device Package
  • 4-DSBGA
  • Voltage - Input (Max)
  • 5.5V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
  • 2.8V