TI LP3999ITL-2.5
TI LP3999ITL-2.5
TI LP3999ITL-2.5
Manufacturer No:
LP3999ITL-2.5
Manufacturer:
TI
Package:
Description:
Fixed PMIC 5
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
LP3999ITL-2.5 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Number of Pins
  • 5
  • Packaging
  • Cut Tape
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 5
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Type
  • Parameter
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 40
  • Pin Count
  • Number of Outputs
  • 1
  • Output Type
  • Fixed
  • Max Output Current
  • 150mA
Download datasheets and manufacturer documentation for TI LP3999ITL-2.5.
LP3999ITL-2.5 Overview
A Cut Tape case is used to deliver the Voltage Regulated IC. As you can see, the IC chip has 5 terminations. Regulator IC chip's output type is Fixed. As far as its current output is concerned, it stands at 150mA. There are 5 pins in total in this voltage regulator IC. It has 1 outputs to ensure that the performance of this regulator is prompt and sufficient. The dropout voltage of the regulator IC is 10 volts. 5 pins are on the chip. To meet operation requirements, the voltage regulator IC has a maximum output current of 150mA. It operates in the 85μA Quiescent Current state. The temperature should be below 85°C when you use the IC voltage regulator. There is no operating temperature below -40°C for the chip. In general, this IC voltage regulator is able to output 2.5V volts on a system basis.
LP3999ITL-2.5 Features
60mV dropout voltage
The maximum operating temperature of -40°C