National Semiconductor LP3999ITL-1875/NOPB
Manufacturer No:
LP3999ITL-1875/NOPB
Package:
5-WFBGA, DSBGA
Description:
IC REG LIN 1.875V 150MA 5-DSBGA.Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 5-DSBGA (1.5x1.2)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
LP3999ITL-1875/NOPB Information
  • Manufacturer
  • National Semiconductor
  • Packaging
  • Bulk
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 1 Weeks
  • Control Features
  • Enable
  • Current - Output
  • 150mA
  • Current - Quiescent (Iq)
  • 150 µA
  • Current - Supply (Max)
  • 200 µA
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 125°C (TJ)
  • PSRR
  • 60dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Package / Case
  • 5-WFBGA, DSBGA
  • Protection Features
  • Over Temperature, Short Circuit
  • Supplier Device Package
  • 5-DSBGA (1.5x1.2)
  • Voltage - Input (Max)
  • 6V