TI LP3995ITL-2.1
TI LP3995ITL-2.1
TI LP3995ITL-2.1
Manufacturer No:
LP3995ITL-2.1
Manufacturer:
TI
Package:
SMD/SMT
Description:
Fixed PMIC 5 SMD/SMT
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
LP3995ITL-2.1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SMD/SMT
  • Number of Pins
  • 5
  • Packaging
  • Cut Tape
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 5
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Type
  • Parameter
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Number of Functions
  • 1
  • Pin Count
  • Number of Outputs
  • 1
  • Output Type
  • Fixed
  • Max Output Current
  • 150mA
  • Polarity
  • Positive
Download datasheets and manufacturer documentation for TI LP3995ITL-2.1.
LP3995ITL-2.1 Overview
In a Cut Tape case, the IC voltage regulator is delivered. A SMD/SMT case contains the Liner IC. In total, there are 5 terminations on the gadget. This PMIC chip has an output type of Fixed. The current output of this IC regulator is 150mA. There are 5 pins in total on this board. Featuring 1 outputs in total, this voltage regulator IC enables prompt, sufficient performance regardless of the application. There is a 10 volt dropout voltage on this transistor. A 5-pin is present on the chip. A maximum output current of 150mA is required to meet the operation requirements. It operates in the 150μA Quiescent Current state. When the temperature is below 125°C, you are advised to use the voltage regulator IC. The chip's operating temperature cannot be lowered below -40°C. A system basis, this IC regulator can output 2.1V volts. The top supply voltage is 6V volts.
LP3995ITL-2.1 Features
60mV dropout voltage
The maximum operating temperature of -40°C