TI LP3981IMM-3.03/NOPB
TI LP3981IMM-3.03/NOPB
TI LP3981IMM-3.03/NOPB
Manufacturer No:
LP3981IMM-3.03/NOPB
Manufacturer:
TI
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
IC REG LIN 3.03V 300MA 8-VSSOP.Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 8-VSSOP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
LP3981IMM-3.03/NOPB Information
  • Manufacturer
  • Texas Instruments
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 6 Weeks
  • Control Features
  • Enable
  • Current - Output
  • 300mA
  • Current - Quiescent (Iq)
  • 120 µA
  • Current - Supply (Max)
  • 210 µA
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 125°C
  • PSRR
  • 50dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Package / Case
  • Protection Features
  • Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Supplier Device Package
  • 8-VSSOP
  • Voltage - Input (Max)
  • 6V