TI LM4041C12QDBZRG4
TI LM4041C12QDBZRG4
TI LM4041C12QDBZRG4
Manufacturer No:
LM4041C12QDBZRG4
Manufacturer:
TI
Package:
SOT-23
Description:
0.95mm PMIC 1 Channel SOT-23
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
LM4041C12QDBZRG4 Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Package / Case
  • SOT-23
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 3
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
  • 0.5%
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Pbfree Code
  • yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 3
  • Type
  • Parameter
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Temperature Coefficient
  • 15 ppm/°C
  • Terminal Finish
  • Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Subcategory
  • Voltage References
  • Technology
  • BIPOLAR
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
LM4041C12QDBZRG4 Overview
Uses the handy SOT-23 package.This part serves as a voltage reference and is controlled by a Shunt signal.The external packaging contains Tape & Reel (TR).There are different types of functions that end with 3.In order to measure voltage accurately, a tolerance of 0.5% must be used.It is coupled to an analog IC TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE.In order to determine the output voltage 1.225V, test statistics are used.There is 1 need to change the output to 1.The part includes pins 3.Reflow soldering shouldn't exceed 260.Part 3 has its pins 3 settled.Having a type of Voltage References, the reference voltage can be used for a wide variety of applications.It can be used by applications with 12mA inputs.It is impossible to expect the voltage reference ic to output more current than 12mA in this case.A high-quality communication channel is not available at the moment.This voltage reference ic's maximum output voltage amounts to 1.225V when compared to its input voltage.The cathode current should be 75?A.It should be operated at a temperature not exceeding 125°C.Temperatures as low as -40°C degrees Celsius are not an issue.It outputs voltage 1.225V.Are there any SVHCs (Substances of Very High Concern) in this voltage reference ic?As evidenced in the record, it requires at least 10V voltage for the voltage reference circuit to run.There is a voltage reference of 1.225V provided by the voltage reference circuit.
LM4041C12QDBZRG4 Features
0.5% Tolerance
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE Analog IC
Peak Reflow Temperature: 260
Channel Number: 1
Voltage Reference: 1.225V