TI LM4040C10IDCKRG4
TI LM4040C10IDCKRG4
TI LM4040C10IDCKRG4
Manufacturer No:
LM4040C10IDCKRG4
Manufacturer:
TI
Package:
SOT-23-5
Description:
PMIC 1 Channel 5V SOT-23-5
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
LM4040C10IDCKRG4 Information
  • Type
  • Parameter
  • Package / Case
  • SOT-23-5
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 5
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
  • 0.5%
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Pbfree Code
  • yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 5
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Type
  • Parameter
  • Temperature Coefficient
  • 100 ppm/°C
  • Terminal Finish
  • Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Subcategory
  • Voltage References
  • Technology
  • BIPOLAR
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 1
LM4040C10IDCKRG4 Overview
This program uses the SOT-23-5 package.As a voltage reference, it operates on Shunt control.Tape & Reel (TR) external packaging encloses the voltage reference ic.As a result of terminations 5, a number of functions are performed.For precise voltage measurements, 0.5% is the tolerance.A digital IC TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE is coupled to the voltage reference ic.A test statistic determines the output voltage 10V.A 1 output is sufficient.The part has 5 pins.Reflow soldering should not exceed 260 degrees Celsius.There is a part with 5 pins that have been settled.Since it is a type Voltage References, the voltage reference circuit has a wide range of applications.Input applications can use the voltage reference with 15mA.If the voltage reference ic outputs 15mA current, you cannot expect it to output more.There are currently 1 high-quality communication channels available.It is generally considered correct to have a cathode current of 120?A.In order to operate, it requires a voltage of 5V.Temperatures higher than 85°C should not be used.In addition to operating at temperatures as low as -40°C degrees Celsius, it also operates at high temperatures.There is 10V voltage output.
LM4040C10IDCKRG4 Features
0.5% Tolerance
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE Analog IC
Peak Reflow Temperature: 260
Channel Number: 1
LM4040C10IDCKRG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments
LM4040C10IDCKRG4 Voltage Reference applications.
  • 3 V/5 V, 8-bit to 12-bit data converters