TI LM4040BIM3-10.0
TI LM4040BIM3-10.0
TI LM4040BIM3-10.0
Manufacturer No:
LM4040BIM3-10.0
Package:
SOT-23
Description:
Fixed 0.95mm PMIC 1 Channel SOT-23
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
LM4040BIM3-10.0 Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • NRND (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SOT-23
  • Number of Pins
  • 3
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
  • 0.2%
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 3
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Temperature Coefficient
  • 100 ppm/°C
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Subcategory
  • Voltage References
  • Technology
  • BIPOLAR
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 1
Download datasheets and manufacturer documentation for TI LM4040BIM3-10.0.
LM4040BIM3-10.0 Overview
SOT-23 is used to simplify the process.Based on the Shunt control, this part serves as a voltage reference.A Tape & Reel (TR) external package encloses the voltage reference ic.Different functions are terminated with 3.The voltage reference should have 0.2% tolerance.IC TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE is coupled with the reference voltage.Test statistics determine the output voltage 10V.Having 1 outputs is sufficient.Users can enter input using the Fixed form.The voltage reference ic has 3 pins.During reflow soldering, the temperature shouldn't rise above 260.A voltage reference ic with 3 pins is settled.Various applications are available for this type of Voltage References.It can be used with 15mA inputs.There are Surface Mount applications that can be used with the reference voltage.The voltage reference ic cannot provide output current greater than 15mA.Communications with high quality are limited to 1 channels.It has a maximum output voltage of 10V.The cathode current of a voltage reference ic should be 103?A.10V voltage lower than 10V can be output by the voltage reference ic.An ambient temperature of 85°C should be used for operation.The voltage reference circuit can operate at a temperature of -40°C.Voltage 10V is outputted.
LM4040BIM3-10.0 Features
0.2% Tolerance
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE Analog IC
Peak Reflow Temperature: 260
Channel Number: 1
LM4040BIM3-10.0 Applications
There are a lot of Texas Instruments
LM4040BIM3-10.0 Voltage Reference applications.
  • PCMCIA cards
  • Automotive
  • 3 V/5 V, 8-bit to 12-bit data converters