TI LM4040B25IDBZRG4
TI LM4040B25IDBZRG4
TI LM4040B25IDBZRG4
Manufacturer No:
LM4040B25IDBZRG4
Description:
IC VREF SHUNT 0.2% SOT23-3.Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.2% 15 mA SOT-23-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
LM4040B25IDBZRG4 Information
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Part Status
  • Obsolete
  • Manufacturer Lead Time
  • 6 Weeks
  • Current - Output
  • 15 mA
  • Surface Mount
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz
  • Type
  • Parameter
  • Noise - 10Hz to 10kHz
  • 35µVrms
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 85°C (TA)
  • Temperature Coefficient
  • 100ppm/°C
  • Tolerance
  • ±0.2%
  • Voltage - Input
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
  • 2.5V