LRC LM3Z5V6T1G
LRC LM3Z5V6T1G
Manufacturer No:
LM3Z5V6T1G
Manufacturer:
LRC
Package:
Description:
Independent 5.2V~6V 200mW 5.6V SOD-323 Single Zener Diodes ROHS
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
LM3Z5V6T1G Information
  • Type
  • Parameter
  • Package
  • SOD-323
  • Operating Junction Temperature Range
  • -65℃~+150℃
  • Impedance(Zzt)
  • 40Ω
  • Diode Configuration
  • Independent
  • Zener Voltage(Range)
  • 5.2V~6V
  • Pd - Power Dissipation
  • 200mW
  • Zener Voltage(Nom)
  • 5.6V
  • Impedance(Zzk)
  • 700Ω