TI LM3S9792-IQC80-C5T
TI LM3S9792-IQC80-C5T
TI LM3S9792-IQC80-C5T
Manufacturer No:
LM3S9792-IQC80-C5T
Package:
100-LQFP
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Series LM3S9792 100 Pin 80MHz 1.3V 100-LQFP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
LM3S9792-IQC80-C5T Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Package / Case
  • 100-LQFP
  • Number of Pins
  • 100
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000
  • Number of Terminations
  • 100
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Supply Voltage
  • 1.3V
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
  • Frequency
  • 80MHz
  • Base Part Number
  • LM3S9792
  • Pin Count
Download datasheets and manufacturer documentation for TI LM3S9792-IQC80-C5T.
LM3S9792-IQC80-C5T Overview
There is a 100-LQFP package available. The board has 65 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. A 32-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 128KB 128K x 8. Powered by a ARM® Cortex®-M3 Core processor. Microcontroller's a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 100. As a result, this Microcontroller comes with a 32-bit size. Input voltage for the chip is 1.3V volts. A total of YES DMA channels are available. This IC part has a memory size of 128kB. There are a number of alternatives to the base part number LM3S9792 that you can find. Performing well when operated at frequency 80MHz can be achieved. Using YES PWM channels, the device works. On the chip, there are 100 pins that can be accessed. It comes with 4 timers/counters that can be set up. The pins counted are 100. The CPU is based on ARM cores. In addition, it has 8 UART channels to choose from. There are 2 A/D converters built into the device, which makes it quite versatile. The total number of bits on a chip is 10.