TI LM3S6633-IBZ50-A2
TI LM3S6633-IBZ50-A2
TI LM3S6633-IBZ50-A2
Manufacturer No:
LM3S6633-IBZ50-A2
Package:
108-LFBGA
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Series LM3S6633 108 Pin 50MHz 2.5V 108-LFBGA
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
LM3S6633-IBZ50-A2 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Package / Case
  • 108-LFBGA
  • Number of Pins
  • 108
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000
  • JESD-609 Code
  • e1
  • Number of Terminations
  • 108
  • Terminal Finish
  • Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Supply Voltage
  • 2.5V
  • Terminal Pitch
  • 0.8mm
  • Frequency
  • 50MHz
Download datasheets and manufacturer documentation for TI LM3S6633-IBZ50-A2.
LM3S6633-IBZ50-A2 Overview
The package is 108-LFBGA-shaped. There are 41 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. Microcontroller is based on the 32-Bit core architecture. The type of program memory it uses is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~85°C TA are operated by this Microcontroller. It is part of the Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 series of electrical components. Having a size of 128KB 128K x 8, Microcontroller has a program memory of X bytes. A ARM® Cortex®-M3 Core Processor is at the core of this Microcontroller. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 108 has 108 terminations. 32-bits are used for its size. IC Chip has 2.5V volt supply outputs. With NO DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. 128kB is the size of the memory in the IC part. Using the base part number LM3S6633, you will be able to find alternatives for the part. Using a 50MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. Devices work in YES PWM channels. On the chip, 108 pins are accessible. In total, there are 5 timers/counters on the device. The pin count is 108. In addition, it comes with a ARM core architecture. A total of 8 UART channels are available on it. A total of 1 A/D converters are included in this device. IC chip bits total 10.