TI LM3S3826-IQR50-C3T
TI LM3S3826-IQR50-C3T
TI LM3S3826-IQR50-C3T
Manufacturer No:
LM3S3826-IQR50-C3T
Manufacturer:
TI
Package:
64-LQFP
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 3000 Series LM3S3826 64 Pin 50MHz 3.3V 64-LQFP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
LM3S3826-IQR50-C3T Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 64-LQFP
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 64
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 3000
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Obsolete
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 64
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
  • Microcontrollers
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Supply Voltage
  • 3.3V
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
Download datasheets and manufacturer documentation for TI LM3S3826-IQR50-C3T.
LM3S3826-IQR50-C3T Overview
This Microcontroller comes in a 64-LQFP package. This Microcontroller has 33 I/Os. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. The MCU is based on the 32-Bit core. This Microcontroller's program memory type is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. Microcontroller runs in Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 3000 Series. The size of the program memory of Microcontroller is 256KB 256K x 8. MCU is powered by ARM® Cortex®-M3 Core Processor. The device belongs to MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs Type. The MCU has a number of 64 terminals. Microcontroller comes with 32 bit size. The component always operates in 3.3V supply voltage. MCU chip has YES DMA channels. The part owns 256kB memory size. You can find alternatives through the base part number LM3S3826. MCU's frequency is 50MHz. The device works in YES PWM channels. The pin number of the component remains 64. It has 3 timers/counters. It counts 64 pins. It has a ARM core architecture integrated into it. It has a total of 1 ADC channels. The device has a set of 8 A/D converters. The bits of the part is 10.