TI LM3S2616-IQR50-A0
TI LM3S2616-IQR50-A0
TI LM3S2616-IQR50-A0
Manufacturer No:
LM3S2616-IQR50-A0
Package:
64-LQFP
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 Series LM3S2616 64 Pin 50MHz 2.5V 64-LQFP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
LM3S2616-IQR50-A0 Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • NRND (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
  • Package / Case
  • 64-LQFP
  • Number of Pins
  • 64
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 64
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
  • Microcontrollers
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Supply Voltage
  • 2.5V
Download datasheets and manufacturer documentation for TI LM3S2616-IQR50-A0.
LM3S2616-IQR50-A0 Overview
This Microcontroller comes in a 64-LQFP package. This Microcontroller has 33 I/Os. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. The MCU is based on the 32-Bit core. This Microcontroller's program memory type is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. Microcontroller runs in Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 Series. The size of the program memory of Microcontroller is 128KB 128K x 8. MCU is powered by ARM® Cortex®-M3 Core Processor. The device belongs to MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs Type. The MCU has a number of 64 terminals. Microcontroller comes with 32 bit size. The component always operates in 2.5V supply voltage. MCU chip has YES DMA channels. The part owns 128kB memory size. You can find alternatives through the base part number LM3S2616. MCU's frequency is 50MHz. The device works in YES PWM channels. The pin number of the component remains 64. It has 6 timers/counters. It counts 64 pins. The device is embedded with CORTEX-M3 CPU family. It has a ARM core architecture integrated into it. The device has a set of 1 A/D converters. The bits of the part is 10. The part has 3 serial I/Os incorporated.