TI LM3S1512-IBZ25-A2T
TI LM3S1512-IBZ25-A2T
TI LM3S1512-IBZ25-A2T
Manufacturer No:
LM3S1512-IBZ25-A2T
Package:
108-LFBGA
Description:
96KB 96K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Series LM3S1512 108 Pin 25MHz 2.5V 108-LFBGA
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
LM3S1512-IBZ25-A2T Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Package / Case
  • 108-LFBGA
  • Number of Pins
  • 108
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
  • JESD-609 Code
  • e1
  • Part Status
  • Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Type
  • Parameter
  • Number of Terminations
  • 108
  • Terminal Finish
  • Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
  • Microcontrollers
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Supply Voltage
  • 2.5V
  • Terminal Pitch
  • 0.8mm
  • Frequency
  • 25MHz
Download datasheets and manufacturer documentation for TI LM3S1512-IBZ25-A2T.
LM3S1512-IBZ25-A2T Overview
This Microcontroller comes in a 108-LFBGA package. This Microcontroller has 58 I/Os. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. The MCU is based on the 32-Bit core. This Microcontroller's program memory type is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. Microcontroller runs in Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Series. The size of the program memory of Microcontroller is 96KB 96K x 8. MCU is powered by ARM® Cortex®-M3 Core Processor. The device belongs to MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs Type. The MCU has a number of 108 terminals. Microcontroller comes with 32 bit size. The component always operates in 2.5V supply voltage. MCU chip has NO DMA channels. The part owns 96kB memory size. You can find alternatives through the base part number LM3S1512. MCU's frequency is 25MHz. The device works in YES PWM channels. The pin number of the component remains 108. It has 6 timers/counters. It counts 108 pins. It has a ARM core architecture integrated into it. It enjoys 3 UART channels. The device has a set of 1 A/D converters. The bits of the part is 10.