National Semiconductor LM2940LD-12-NS
Manufacturer No:
LM2940LD-12-NS
Manufacturer:
National Semiconductor
Package:
Description:
IC REG LINEAR 12V 1A 8-WSON.Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 8-WSON (4x4)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
LM2940LD-12-NS Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Integrated Circuits (ICs)
  • Manufacturer
  • National Semiconductor
  • Packaging
  • Bulk
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 1 Weeks
  • Control Features
  • Current - Output
  • 1A
  • Current - Quiescent (Iq)
  • 10 mA
  • Current - Supply (Max)
  • 15 mA
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Type
  • Parameter
  • Number of Regulators
  • 1
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 125°C
  • Output Configuration
  • Positive
  • Output Type
  • Fixed
  • PSRR
  • 66dB (120Hz)
  • Package / Case
  • 8-WDFN Exposed Pad
  • Protection Features
  • Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Supplier Device Package
  • 8-WSON (4x4)
  • Voltage - Input (Max)
  • 26V