Analog Devices Inc. LM285Z-2.5#PBF
Manufacturer No:
LM285Z-2.5#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Description:
IC VREF SHUNT 1.5% TO92-3.Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±1.5% 20 mA TO-92-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
LM285Z-2.5#PBF Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Integrated Circuits (ICs)
  • Manufacturer
  • Analog Devices Inc.
  • Packaging
  • Bulk
  • Part Status
  • Obsolete
  • Manufacturer Lead Time
  • 4 Weeks
  • Current - Cathode
  • 20 µA
  • Current - Output
  • 20 mA
  • Current - Supply
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz
  • Type
  • Parameter
  • Noise - 10Hz to 10kHz
  • 120µVrms
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 85°C (TA)
  • Output Type
  • Fixed
  • Package / Case
  • TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
  • Reference Type
  • Shunt
  • Supplier Device Package
  • TO-92-3
  • Temperature Coefficient
  • 20ppm/°C Typical
  • Tolerance
  • ±1.5%
  • Voltage - Input
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
  • 2.5V