TI LM285M-2.5
TI LM285M-2.5
TI LM285M-2.5
Manufacturer No:
LM285M-2.5
Manufacturer:
TI
Package:
SOIC
Description:
PMIC 1 Channel SOIC
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
LM285M-2.5 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SOIC
  • Number of Pins
  • 8
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 8
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Temperature Coefficient
  • 150 ppm/°C
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Type
  • Parameter
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Additional Feature
  • SEATED HGT-NOM
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 235
  • Number of Functions
  • 1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Outputs
  • 1
  • Qualification Status
  • Not Qualified
Download datasheets and manufacturer documentation for TI LM285M-2.5.
LM285M-2.5 Overview
SOIC is used to simplify the process.This part is used as a voltage reference and has a Shunt control.Different functions are terminated with 8.IC TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE is coupled with the reference voltage.Test statistics determine the output voltage 2.5V.Having 1 outputs is sufficient.The voltage reference ic has 8 pins.During reflow soldering, the temperature shouldn't rise above 235.A voltage reference ic with 8 pins is settled.It can be used with 20mA inputs.There are Surface Mount applications that can be used with the reference voltage.The voltage reference ic cannot provide output current greater than 20mA.Communications with high quality are limited to 1 channels.It has a maximum output voltage of 2.5V.An ambient temperature of 85°C should be used for operation.The voltage reference circuit can operate at a temperature of -40°C.Voltage 2.5V is outputted.The purpose will be better fulfilled if it has SEATED HGT-NOM.
LM285M-2.5 Features
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE Analog IC
Peak Reflow Temperature: 235
Channel Number: 1
LM285M-2.5 Applications
There are a lot of Texas Instruments
LM285M-2.5 Voltage Reference applications.
  • PCMCIA cards
  • Automotive
  • 3 V/5 V, 8-bit to 12-bit data converters