Hanschip Semiconductor LM285D-2.5RG
Manufacturer No:
LM285D-2.5RG
Manufacturer:
Hanschip Semiconductor
Package:
Description:
2.5V ±0.3% 20mA Fixed SOP-8 Voltage Reference RoHS
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
LM285D-2.5RG Information
  • Package
  • SOP-8
  • Output Voltage
  • 2.5V
  • Tolerance
  • ±0.3%
  • Minimum Cathode Current for Regulation
  • 15uA
  • Output Current
  • 20mA
  • Temperature Coefficient
  • 30ppm/℃
  • Operating Temperature
  • -40℃~+85℃
  • Noise - 10Hz to 10kHz