TI LM2852XMXAX-2.5
TI LM2852XMXAX-2.5
TI LM2852XMXAX-2.5
Manufacturer No:
LM2852XMXAX-2.5
Manufacturer:
TI
Package:
14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
14 Terminals 2.85V 14-Pin LM2852 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 1.5MHz Tape & Reel (TR) 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
LM2852XMXAX-2.5 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 14
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C TJ
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Obsolete
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 14
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
  • Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Terminal Pitch
  • 0.65mm
  • Base Part Number
  • LM2852
Download datasheets and manufacturer documentation for TI LM2852XMXAX-2.5.
LM2852XMXAX-2.5 Overview
optimized performance is achieved by utilizing the Tape & Reel (TR) package in this voltage regulator. Throughout this voltage regulator, there are 14 terminations. There are two types of analog ICs in this voltage regulator 12v: SWITCHING REGULATOR ICs, which are the ones used in older voltage regulator 12vs. The space-saving 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) package is available for this voltage regulator. The voltage regulator 12v has 1 outputs. The adjusting voltage regulator generates Fixed output. As the name implies, this voltage regulator 12v is designed for mounting on a Surface Mount bracket. During switching regulator operation, the operating temperature should remain at -40°C~125°C TJ. This voltage regulator 12v reaches a switching frequency of 1.5MHz. The regulator is capable of operating with a dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 2.85V. There is a maximum input voltage of 5.5V for this voltage regulator 12v. A regulator voltage's peak reflow temperature amounts to 260 being indestructible. The voltage regulator 12v is designed to provide a nominal input voltage of 5V for operation. In terms of category, this voltage regulator 12v falls into the Switching Regulator or Controllers category. In the particular voltage regulators, the LM2852 family is represented. A voltage of 2.5V volts can be generated by DC DC switching regulator. There are 14 pins used for switching regulator operation. A 2A A maximum output current is required to meet the switching regulator operation requirements. In the SIMPLE SWITCHER® family, this part palys an important role in DC DC switching regulator's traget applications. With 5.5V as the supply voltage, this DC-DC switching regulator will operate. External factors have no impact on DC DC switching regulator's ability to consume 850?A A of quiescent current.
LM2852XMXAX-2.5 Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
14 pins
Operating supply voltage of 5.5V