TI LM2852XMXA-3.0/NOPB
TI LM2852XMXA-3.0/NOPB
TI LM2852XMXA-3.0/NOPB
Manufacturer No:
LM2852XMXA-3.0/NOPB
Manufacturer:
TI
Package:
14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
14 Terminals 2.85V 14-Pin LM2852 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 1.5MHz Tube 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
LM2852XMXA-3.0/NOPB Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Factory Lead Time
  • 6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 14
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C TJ
  • Packaging
  • Tube
  • Series
  • SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 14
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • ALSO OPERATES IN ADJUSTABLE RANGE FROM 2.9325V TO 3.0675V
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
LM2852XMXA-3.0/NOPB Overview
For optimal performance, this voltage regulator uses the Tube package. In this voltage regulator, there are 14 terminations. As a matter of fact, the type of analog IC that this voltage regulator 12v is equipped with is called SWITCHING REGULATOR. Space savings are achieved by placing this voltage regulator in the 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. There are 1 outputs on DC DC switching regulator. Adjusting voltage regulator's output pins generate Fixed output. There is a switching regulator that is compatible with the Surface Mount mounting. As long as its operating temperature is -40°C~125°C TJ, dc to dc voltage regulator should perform well. There is a switching frequency of 1.5MHz for this voltage regulator 12v. Input voltage 2.85V is the dc to dc voltage regulator's minimum input voltage required for operation of the voltage regulators. The output voltage (Min/Fixed) of this voltage regulator 12v is 3V. As a result of the 260 peak reflow temperature, this regulator is essentially indestructible. As a result of DC DC switching regulator's design, it is designed to provide an input voltage of 5V for the purposes of operation. As part of the LM2852 series of regulators, the voltage regulators can be found. There is a possibility that DC DC switching regulator can give voltage at 3V volts. The switching regulator operation is carried out by 14 pins. Switching regulator has a maximum output current of 2A A, which is sufficient to meet the requirements of operation. The switching DC-DC regulator belongs to the SIMPLE SWITCHER® family of electronic voltage regulator 12vs. Switching regulators operate at 5.5V supply voltages. There is no external influence on harley voltage regulator as it consumes 850?A A of quiescent current. The 2.85V V dc to dc voltage regulator's minimum supply voltage ensures reliable performance. In addition to adding efficiency and stability to the harley voltage regulator, the ALSO OPERATES IN ADJUSTABLE RANGE FROM 2.9325V TO 3.0675V feature brings even greater benefits.
LM2852XMXA-3.0/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
14 pins
Operating supply voltage of 5.5V