TI LM2674N-12/NOPB
TI LM2674N-12/NOPB
TI LM2674N-12/NOPB
Manufacturer No:
LM2674N-12/NOPB
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description:
8 Terminals 6.5V 8-Pin LM2674 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 260kHz Tube 8-DIP (0.300, 7.62mm)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
LM2674N-12/NOPB Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Through Hole
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • 8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
  • 8
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C TJ
  • Packaging
  • Tube
  • Series
  • SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Obsolete
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 8
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
  • Switching Regulator or Controllers
  • Technology
  • DMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Pitch
  • 2.54mm
  • Base Part Number
  • LM2674
  • Function
  • Step-Down
Download datasheets and manufacturer documentation for TI LM2674N-12/NOPB.
LM2674N-12/NOPB Overview
Using the Tube package, this voltage regulator optimizes the performance of the voltage regulator 12v. A voltage regulator consists of 8 terminations. There is a SWITCHING REGULATOR type analog IC in this voltage regulator 12v that is used to convey analog signals. There is a 8-DIP (0.300, 7.62mm) package available for this voltage regulator, as DC DC switching regulator is space-saving. 1 outputs have been configured in the voltage regulator 12v. On its output pins, this adjusting voltage regulator generates Fixed output. Switching regulators like this one can be mounted on the Through Hole mounting system. In order for it to operate properly, dc to dc voltage regulator's operating temperature should be at -40°C~125°C TJ. In this voltage regulator 12v, the switching frequency is 260kHz. Regulator 6.5V can operate with dc to dc voltage regulator's minimum input voltage 6.5V. There is a adjusting voltage regulator's voltage output (Min/Fixed) of 12V. For operation, switching regulator requires a nominal input voltage of 24V. There is a subcategory of this regulator voltage called Switching Regulator or Controllers. LM2674 is a family of voltage regulators that belong to the DC/DC industry. Voltage regulator is capable of giving voltage at 12V volts. In order to operate voltage regulator, 8 pins are required. This voltage regulator 12v should be configured with an output voltage that is at least 12V. For switching regulator maximum operation, dc to dc voltage regulator delivers 500mA A. A switching DC-DC regulator, it is a member of the SIMPLE SWITCHER® family of electronic voltage regulator 12vs. With a supply voltage of 40V, this harley voltage regulator works. Without external influences, harley voltage regulator consumes 2.5mAA of quiescent current.
LM2674N-12/NOPB Features
1 outputs
8 pins
Operating supply voltage of 40V