National Semiconductor LM2670SD-12/NOPB
Manufacturer No:
LM2670SD-12/NOPB
Package:
14-VDFN Exposed Pad
Description:
IC REG BUCK 12V 3A 14VSON.Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 3A 14-VDFN Exposed Pad
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
LM2670SD-12/NOPB Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Integrated Circuits (ICs)
  • Manufacturer
  • Texas Instruments
  • Series
  • SIMPLE SWITCHER®
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 18 Weeks
  • Current - Output
  • 3A
  • Frequency - Switching
  • 260kHz
  • Function
  • Step-Down
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Type
  • Parameter
  • Number of Outputs
  • 1
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Output Configuration
  • Positive
  • Output Type
  • Fixed
  • Package / Case
  • 14-VDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
  • 14-VSON (5x6)
  • Synchronous Rectifier
  • No
  • Topology
  • Buck
  • Voltage - Input (Max)
  • 40V
  • Voltage - Input (Min)
  • 8V