TI LM2599T-12
TI LM2599T-12
TI LM2599T-12
Manufacturer No:
LM2599T-12
Package:
TO-220-7 (Formed Leads)
Description:
IC REG BUCK 12V 3A TO220-7.Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 3A TO-220-7 Formed Leads
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
LM2599T-12 Information
  • Packaging
  • Tube
  • Part Status
  • Obsolete
  • Manufacturer Lead Time
  • 8 Weeks
  • Current - Output
  • 3A
  • Frequency - Switching
  • 150kHz
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
  • TO-220-7 Formed Leads
  • Supplier Device Package
  • TO-220-7
  • Voltage - Input (Max)
  • 40V
  • Voltage - Input (Min)
  • 4.5V