TI LM2595T-3.3/NOPB
TI LM2595T-3.3/NOPB
TI LM2595T-3.3/NOPB
Manufacturer No:
LM2595T-3.3/NOPB
Package:
TO-220-5 Formed Leads
Description:
IC REG BUCK 3.3V 1A TO220-5.Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A TO-220-5 Formed Leads
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
LM2595T-3.3/NOPB Information
  • Packaging
  • Tube
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 6 Weeks
  • Current - Output
  • 1A
  • Frequency - Switching
  • 150kHz
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
  • TO-220-5 Formed Leads
  • Supplier Device Package
  • TO-220-5
  • Voltage - Input (Max)
  • 40V
  • Voltage - Input (Min)
  • 4.5V