TI LM2588T-12
TI LM2588T-12
TI LM2588T-12
Manufacturer No:
LM2588T-12
Manufacturer:
TI
Package:
TO-220
Description:
PMIC TO-220
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
LM2588T-12 Information
  • Type
  • Parameter
  • Package / Case
  • TO-220
  • Surface Mount
  • NO
  • Number of Pins
  • 7
  • Number of Terminations
  • 7
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
  • SINGLE
  • Terminal Form
  • THROUGH-HOLE
  • Type
  • Parameter
  • Number of Functions
  • 1
  • Output Voltage
  • 12V
  • Input Voltage-Nom
  • 5V
  • Temperature Grade
  • AUTOMOTIVE
  • Analog IC - Other Type
  • SWITCHING REGULATOR
  • Voltage - Output
  • 12V
  • Input Voltage (Min)
  • 4V
  • Control Mode
  • CURRENT-MODE
  • Output Current-Max
  • 9.5A
  • Input Voltage (Max)
  • 40V
Download datasheets and manufacturer documentation for TI LM2588T-12.
LM2588T-12 Overview
Packaging of the Liner regulator IC takes the form of a TO-220 case. The PMIC chip has 7 terminations. On the chip, there are pins for the 7 axis. In the event that the temperature in your room falls below 125°C, then this feature should be used at such a time. During the operation of the chip, the chip's operating temperature is not less than -40°C degrees. In general, this voltage regulator IC will output 12V volts when used as a system part. The analog IC that this regulator IC uses to make an analog signal is referred to as SWITCHING REGULATOR.
LM2588T-12 Features
The maximum operating temperature of -40°C