TI LM2588SX-12
TI LM2588SX-12
TI LM2588SX-12
Manufacturer No:
LM2588SX-12
Manufacturer:
TI
Package:
TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Description:
7 Terminals 4V 7-Pin LM2588 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 100kHz~200kHz Tape & Reel (TR) 5A Switch TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
LM2588SX-12 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 7
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C TJ
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Obsolete
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 7
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
  • Switching Regulator or Controllers
  • Technology
  • BIPOLAR
  • Terminal Position
  • SINGLE
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 235
  • Base Part Number
  • LM2588
LM2588SX-12 Overview
optimized performance is achieved by utilizing the Tape & Reel (TR) package in this voltage regulator. Throughout this voltage regulator, there are 7 terminations. There are two types of analog ICs in this voltage regulator 12v: SWITCHING REGULATOR ICs, which are the ones used in older voltage regulator 12vs. The space-saving TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA package is available for this voltage regulator. The voltage regulator 12v has 1 outputs. The adjusting voltage regulator generates Fixed output. As the name implies, this voltage regulator 12v is designed for mounting on a Surface Mount bracket. During switching regulator operation, the operating temperature should remain at -40°C~125°C TJ. This voltage regulator 12v reaches a switching frequency of 100kHz~200kHz. The regulator is capable of operating with a dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 4V. As shown in the table below, adjusting voltage regulator's output voltage (Min/Fixed) is equal to 12V. A maximum design flexibility is provided by the 5A Switch output current of voltage regulator. A regulator voltage's peak reflow temperature amounts to 235 being indestructible. The voltage regulator 12v is designed to provide a nominal input voltage of 5V for operation. In terms of category, this voltage regulator 12v falls into the Switching Regulator or Controllers category. In the particular voltage regulators, the LM2588 family is represented. A voltage of 12V volts can be generated by DC DC switching regulator. There are 7 pins used for switching regulator operation. A 5A A maximum output current is required to meet the switching regulator operation requirements. In the SIMPLE SWITCHER® family, this part palys an important role in DC DC switching regulator's traget applications. With 40V as the supply voltage, this DC-DC switching regulator will operate. External factors have no impact on DC DC switching regulator's ability to consume 11mA A of quiescent current.
LM2588SX-12 Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 235
7 pins
Operating supply voltage of 40V