National Semiconductor LM2585SX-3.3/NOPB
Manufacturer No:
LM2585SX-3.3/NOPB
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Description:
IC REG BST FLYBACK 3.3V 3A TO263.Boost, Flyback, Forward Converter Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A (Switch) TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Wed, May 13 - Thu, May 14, 2026
LM2585SX-3.3/NOPB Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Integrated Circuits (ICs)
  • Manufacturer
  • National Semiconductor
  • Packaging
  • Bulk
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 1 Weeks
  • Current - Output
  • 3A (Switch)
  • Frequency - Switching
  • 100kHz
  • Function
  • Step-Up, Step-Up/Step-Down
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Number of Outputs
  • 1
  • Type
  • Parameter
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Output Configuration
  • Positive
  • Output Type
  • Fixed
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
  • TO-263 (DDPAK-5)
  • Synchronous Rectifier
  • No
  • Topology
  • Boost, Flyback, Forward Converter
  • Voltage - Input (Max)
  • 40V
  • Voltage - Input (Min)
  • 4V