ONSEMI LM2575TV-012
ONSEMI LM2575TV-012
ONSEMI LM2575TV-012
Manufacturer No:
LM2575TV-012
Manufacturer:
ONSEMI
Package:
TO-220-5 Formed Leads
Description:
5 Terminals 4.75V LM2575 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tube 1A TO-220-5 Formed Leads
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
LM2575TV-012 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Through Hole
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • TO-220-5 Formed Leads
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C TJ
  • Packaging
  • Tube
  • Published
  • 2005
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 5
  • Type
  • Parameter
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
  • Switching Regulator or Controllers
  • Technology
  • BIPOLAR
  • Terminal Position
  • SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 240
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 30
  • Base Part Number
  • LM2575
  • JESD-30 Code
  • R-PSFM-T5
  • Function
  • Step-Down
Download datasheets and manufacturer documentation for ONSEMI LM2575TV-012.
LM2575TV-012 Overview
As a result of the use of the Tube package, the performance of this voltage regulator is optimized. As you can see, this harley voltage regulator contains 5 terminations. There are two types of analog ICs on this voltage regulator. The first type is a SWITCHING REGULATOR-type IC. Space-saving TO-220-5 Formed Leads packages are available for this harley voltage regulator. There are 1 outputs configured on the voltage regulator. ICs such as this voltage regulator are capable of generating Fixed outputs through their output pins. The voltage regulator 12v fits the Through Hole mounting hole. This voltage regulator 12v should operate at a temperature of -40°C~125°C TJ when operating. 52kHz is the switching frequency of this DC-DC switching regulator. A dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 4.75V is required for this voltage regulator to operate. Featuring a maximum design flexibility of 1A, dc to dc voltage regulator has a maximum output current of 1A. The maximum input voltage of voltage regulator is 40V. As a result of its peak reflow temperature, this voltage regulator is virtually indestructible. To meet the switching regulator operation requirements, a nominal input voltage of 12V is provided. I would like to point out that this voltage regulator belongs to the Switching Regulator or Controllers subcategory. DC/DC regulators such as this one belong to the LM2575 family of products. Voltage of voltage regulator can be delivered at 12V volts.