ONSEMI LM2575T-15G
ONSEMI LM2575T-15G
ONSEMI LM2575T-15G
Manufacturer No:
LM2575T-15G
Manufacturer:
ONSEMI
Package:
TO-220-5
Description:
IC REG BUCK 15V 1A TO220-5.Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 15V 1 Output 1A TO-220-5
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Wed, May 13 - Thu, May 14, 2026
LM2575T-15G Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Integrated Circuits (ICs)
  • Manufacturer
  • onsemi
  • Packaging
  • Tube
  • Part Status
  • Obsolete
  • Manufacturer Lead Time
  • 99 Weeks
  • Current - Output
  • 1A
  • Frequency - Switching
  • 52kHz
  • Function
  • Step-Down
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Number of Outputs
  • 1
  • Type
  • Parameter
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Output Configuration
  • Positive
  • Output Type
  • Fixed
  • Package / Case
  • TO-220-5
  • Supplier Device Package
  • Synchronous Rectifier
  • No
  • Topology
  • Buck
  • Voltage - Input (Max)
  • 40V
  • Voltage - Input (Min)
  • 4.75V